Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów

W CZYŻEWIE

Aktualności


 
INFORMACJA

Do 10  marca 2021r. proszę o złożenie  WNIOSKU  o udzielenie pomocy finansowej z  ZFŚS. Wnioski znajdują się na stronie internetowej w zakładce naszej szkoły. Wypełniony wniosek oraz PIT za  2020r. wrzucamy do skrzynki, która znajduje się w wejściu
do szkoły. 
 
                                                                               T.  Rozworowska
 


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w dniu 18 grudnia 2019 r. nauczyciele emeryci zgromadzili się w stołówce szkolnej na spotkaniu opłatkowym. Wśród zaproszonych gości obecny był ksiądz dziekan Eugeniusz Sochacki, księża wikariusze naszej parafii oraz pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Czyżewie Anna Sienicka.
W tym magicznym czasie Bożego Narodzenia, czasie radości i spotkań w gronie rodzinnym, nadszedł czas, kiedy i my, nauczyciele emeryci, składaliśmy sobie życzenia i dzieliliśmy się białym, kruchym opłatkiem, który jest też symbolem wielkiej nadziei. Po wysłuchaniu fragmentu Pisma Świętego, podzieleniu się opłatkiem i ciepłych życzeniach wszyscy spotkali się przy wigilijnym stole. Dzięki zaangażowaniu pań stół był pełen tradycyjnych, świątecznych dań. Każdy na pewno znalazł na nim coś, co lubi najbardziej. Wigilia szkolna to czas pełen uroku, radości i wyjątkowej atmosfery, gdzie wszyscy czują się jak w wielkiej rodzinie i nawet po latach miło wspominają te ciepłe chwile.
Wszystkim nauczycielom emerytom i ich rodzinom życzymy dużo zdrowia, wiele sił i okazji do radości w całym 2020 roku.
 
 


W dniu 7 września 2019 r. 28 osób (emeryci i osoby zaprzyjaźnione) skoro świt, bo o 6.00, wybrało się na wycieczkę po Podlasiu „Szlakiem różnych religii”. Pierwszą miejscowością, do której dotarliśmy, były Kruszyniany – jedno z najstarszych skupisk wyznawców islamu. O meczecie opowiedział nam miejscowy przewodnik, Tatar z pochodzenia, Dżemil. Po obejrzeniu i wysłuchaniu historii poszliśmy na cmentarz tatarski – mizar. Następną miejscowością, do której pojechaliśmy, był Supraśl, gdzie po monasterze i cerkwi oprowadził nas i w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedział historię prawosławny ksiądz Piotr. Kolejnym punktem programu był Tykocin. Tu, po krótkim odpoczynku na dziedzińcu, zwiedziliśmy zamek. Kto jeszcze miał siły mógł wejść na wieżę, by podziwiać panoramę miasta. Następnie udaliśmy się do synagogi. Wizyta w niej to doskonała okazja do poznania kultury i dziedzictwa polskich Żydów. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy, był Flisak Park. Każdy z uczestników mógł popłynąć tramwajem wodnym po Narwi. Na koniec było ognisko – pieczenie kiełbasek, śpiewy, ciekawe opowieści. 
Wycieczka była udana. Humory, a także pogoda dopisały. Zadowoleni wróciliśmy do Czyżewa około 20.00. 
 

 
17 grudnia 2017 roku
Grudzień to czas niezwykłej atmosfery i radosnego oczekiwania na wyjątkowe spotkania z rodziną i przyjaciółmi w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Zawsze ta świąteczna aura sprzyjała towarzyskim spotkaniom opłatkowym . My , nauczyciele emeryci , też spotykamy się w tej ciepłej i zimowej porze , aby podzielić się opłatkiem i przekazać sobie życzenia. Tak było i w tym roku… . Spotkanie wigilijne odbyło się w świetlicy szkolnej ; na stole przykrytym białym obrusem znalazły się tradycyjne potrawy , uroczysty nastrój podkreślały choinkowe stroiki z bombkami i świeczkami…Wszystko to czyniło ten wieczór wyjątkowym i niezapomnianym, sprzyjało wzruszeniom i zadumie . Dzieląc się opłatkiem , życzyliśmy sobie przede wszystkim zdrowia , także dla naszych najbliższych .
Z okazji nadchodzącego 2018 roku wszystkim nauczycielom , pracownikom szkoły i uczniom składamy najserdeczniejsze życzenia . Życzymy Wam, by Nowy Rok był czasem szczególnej bliskości z najbliższymi , aby przyniósł wiele cudownych chwil , które warto przechować na dłużej , a także miłych niespodzianek . Bądźmy radośni i szczęśliwi , niech 2018 rok będzie pod każdym względem wspaniały i niech spełni wszystkie pragnienia i marzenia .14 września 2017 r.
Tego dnia, po raz kolejny, spotkaliśmy się, by zacząć nowy rok naszej działalności. Jesienne pogodne popołudnie spędziliśmy miło w lokalu pani Bożeny Steć. Przybyło 26 osób, które ciepło powitał prezes naszego koła emerytów, pan Robert Skłodowski.Za oknem jesień zachwycała swoimikolorami, a my miło gawędziliśmy pijąc herbatkę. Herbata, kawa oraz pyszne ciastko i apetyczna pizza umiliły nam to jesienne spotkanie.
Omówiliśmy też bieżące sprawy oraz zaplanowaliśmy wycieczkę do Warszawy jeszcze w tym roku.


13 listopada 2017r. Wycieczka do Warszawy


W wycieczce wzięło udział 20 osób. Z Czyżewa wyjechaliśmy o godz. 8.30. Od rana towarzyszyła nam kapryśna pogoda, było dość ciepło, ale cały dzień siąpił ,,niewidoczny'' kapuśniaczek. Nie zepsuł nam jednak przyjemności podróży.
Pierwszym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Udaliśmy się więc na ulicę Przyokopową, gdzie mieści się główne wejście. Tuż obok znajduje się tablica poświęcona prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu-twórcy Muzeum. Placówka ta -otwarta 31 lipca 2004 roku-stanowi hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, a także pokazuje następnym pokoleniom Polaków sens Tamtych wydarzeń.
W zwiedzaniu muzeum towarzyszyła nam pani przewodnik, która wyczerpująco opowiadała o zgromadzonych tu eksponatach. Jest ich ponad 30 tysięcy- to broń, dokumenty, listy, przedmioty osobiste, fotografie, mapy, tablice, filmy z 1944r. ...Szliśmy trasą zgodnie z chronologią wydarzeń wojennychych i okupacyjnych w scenerii powstańczej Warszawy. Muzeum ma charakter interaktywny i narracyjny, oddziaływuje na zwiedzającego obrazem, dżwiękiem i światłem.Zaraz przy wejściu można korzystać z przedwojennych aparatów telefonicznych, wysłuchać wspomnień pięciu powstańców,a także obejrzeć fragmenty murów Zamku Królewskiego. Atmosferę warszawskiej ulicy tamtego czasu oddają polskie flagi na replice niemieckiego bunkru, opaski powstańcze, motocykl Wehrmachtu, czy maszyny drukarskie z lat 40-tych, a nawet piosenka powstańcza słuchana w windzie.Jest to słynna:,,Hej,chłopcy, bagnet na broń" Krystyny Krahelskiej. W pobliżu umiejscowiono makietę rzeżby Syrenki na Powiślu, do której pozowała właśnie poetka.
Na trasie zwiedzania zobaczyliśmy wiele replik obiektów nieodłącznie kojarzących się z powstaniem:były tu m.in.szpital polowy, kino "Palladium"
czy fragment kanału,którym przemieszczali się powstańcy. Nie zabrakło też Pomnika Małego Powstańca.
Pamięć o Bohaterach tamtych sierpniowych dni jest nam szczególnie bliska, ponieważ to my, nauczyciele emeryci,w czasie naszej pracy zawodowej jako pierwsi nawiązaliśmy kontakty z warszawskim hufcem Mokotów,co zaowocowało nadaniem czyżewskiemu szczepowi harcerskiemu imienia SZarych Szeregów{12.06.1979r.},a póżniej To Imię wybrała sobie cała szkoła podstawowa.W tym miejscu wspomnę wielką admiratorkę powiązania losów bohaterów z Szarych Szeregów z tradycją czyżewskiej szkoły -to Pani Helena Wyszyńska zapaliła nas "młodych" nauczycieli do pracy z młodzieżą w oparciu o ICH ideały.
Spotkanie z historią kontynuowaliśmy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Odwiedziliśmy kwaterę Harcerskiego Batalionu "Zośka",gdzie znajdują się 174 groby członków Szarych Szeregów. Pierwszą osobą pochowaną w tym miejscu-3.04.1943r.-był Jan Bytnar"Rudy";miejsce to wskazał jego przyjaciel,Tadeusz Zawadzki "Zośka"- obaj są patronami naszej szkoły.Po przeciwnej stronie znależliśmy mogiłę Matki "Rudego",która kilka razy gościła w Czyżewie,by opowiadać o swoim Synu naszym uczniom.
Niezwykły nastrój pełen listopadowej zadumy potęgował obraz białych brzozowych krzyży spowitych w zapadającym zmroku,a deszcz jesienny"smutną pieśń grał...".
Odwiedziliśmy także Kwaterę Smoleńską,gdzie znajduje się pomnik ku czci ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku,oraz groby 28 ofiar katastrofy.Mogiły przykryte biało-czerwonymi kwiatami wywoływały uroczystą refleksję nad wypadkami z 10 kwietnia 2010 roku.
Wolną godzinę wykorzystaliśmy, by odwiedzić kościół Św. Stanisława Kostki,gdzie w latach 1980-1984 pracował ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Tu znajduje się też grób Błogosławionego,do którego pielgrzymują rzesze wiernych. W kościele "odkryliśmy" też ślady prowadzące do naszego regionu.Otóż,w okresie działalności ks.Jerzego,proboszczem był tu ks.Teofil Bogucki,pochodzący z miejscowości Dąbrowa Zabłotne, ksiądz o wybitnych zasługach,patron ulicy na Starym Żoliborzu.
Ostatni punkt programu to Teatr "komedia",gdzie obejrzeliśmy sztukę angielskiego dramaturga,Edwarda Taylora p.t."Żona potrzebna od zaraz" w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.Jest to klasyczna farsa z błahimi konfliktami.Akcja toczy się wokół głównego bohatera,który "dwoi się i troi", aby nie zrobić na swoim szefie złego wrażenia,co w konsekwencji wiązać by się mogło z utratą pracy ikońcem kariery.Bawił nas humor słowny i sytuacyjny,Autor w prosty sposób kpi z ludzkiego zakłamania i obłudy.Śmieszą nas przebieranki,np.metamorfoza gosposi-w tej roli znakomita Maria Pakulnis. Sztuka grana jest w gwiazdorskiej obsadzie,nadeskach teatru występują:Przemysław Sadowski, Weronika Książkiewicz, Klaudia Halejcio, Marcin Troński i Magdalena Wójcik,która otrzymała największe oklaski.120 minut zabawy pełnej śmiechu oraz odrobina ironii i uszczypliwości pod
adresem każdego z nas to walory tej komedii.

Po wizycie w teatrze szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Piękne podziękowania należą się koleżance Teresie Rozworowskiej, która zajęła się organizacją całego przedsięwzięcia.Włożyła w nie dużo własnej pracy i czasu.Tak to wszystko przemyślała, że wycieczka naprawdę udała się znakomicie.Dziękujemy...
 
NASZE SPOTKANIA W 2017 ROKU
16 lutego 2017 roku spotkaliśmy się tradycyjnie – karnawałowo , aby w koleżeńskim gronie miło spędzić czas .Spotkanie przy herbatce i pączkach odbyło się w Sali GOK – u . Wesoło gawędząc , wspominaliśmy różne historie z naszej pracy pedagogicznej , oglądaliśmy zdjęcia , które przyniosła pani Cela Jamiołkowska , rozpoznawaliśmy dawnych uczniów . Drugą część spotkania poświęciliśmy na omówienie spraw bieżących . Zaplanowaliśmy wiosenne wyjazdy – większość zebranych chciałaby pojechać na wycieczkę dwudniową , byli też chętni na wyjazd do opery Kol . Teresa Rozworowska – skarbnik naszej sekcji ,omówiła sprawy finansowe , przypomniała o terminowym składaniu PIT- ów i wniosków o pomoc ,,losową’’ . Zachęcamy wszystkich nauczycieli emerytów , by uczestniczyli w naszych towarzyskich spotkaniach .
29 kwietnia 2017 roku – wyjazd do Opery I Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku .Wyjazd został zorganizowany przez panią Alinę Rzymską , która zaproponowała emerytom , aby przyłączyli się do wycieczki . Chętni skorzystali z zaproszenia i wspólnie z nauczycielami ,,czynnymi ‘’ obejrzeliśmy spektakl muzyczny p.t. ,,CYGANERIA ‘’ Giacomo Pucciniego – operę w 4 aktach . ,,Cyganeria ‘’ G. Pucciniego to jedna z najczęściej wystawianych oper na świecie . Być może , że fenomen tej opery polega na muzyce , w której kompozytor przekazał prawdę uczuć , bo niezależnie od czasów i zmieniających się realiów świata , odbiorca sztuki identyfikuje się z przeżyciami bohaterów dzieła . Libretto przenosi widza w świat paryskiej bohemy z początku dwudziestego wieku do skromnej mansardy na poddaszu w Dzielnicy Łacińskiej nieopodal gwarnej kawiarni Momus . Mieszka tu czwórka przyjaciół – poeta Rodolfo , malarz Marcello , filozof Colline i muzyk Schaunard . W wieczór wigilijny do skromnego pokoju zapukała piękna sąsiadka z poddasz , hafciarka Mimi i poprosiła Rodolfo o zapalenie świecy , która niespodziewanie zgasła na schodach . Tak rodzi się miłość . Niestety , jest to miłość nieszczęśliwa ,która kończy się śmiercią dziewczyny . Byliśmy pod wrażeniem obejrzanego widowiska , talentu artystów , wizji inscenizatorów i pracy reżysera … postanowiliśmy w drodze powrotnej , że jednak w najbliższym czasie będziemy wybierać spektakle ,,lżejsze ‘’ w odbiorze . Stawiamy na widowiska rewiowe , pogodne i podtrzymujące na duchu . 29 – 30 czerwca 2017 roku – WYCIECZKA W tych dniach odbyła się dwudniowa wycieczka , w której wzięło udział 28 osób , a jej program przewidywał : * zwiedzanie Zamku w Golubiu Dobrzyniu oraz zabytków Torunia , * uczestnictwo we Mszy św . w Sanktuarium NMP w Toruniu , zwiedzanie świątyni i Centrum im . J. Popiełuszki , * spacer w Ciechocinku – tężnie , zegar kwiatowy . Z Czyżewa wyjechaliśmy o godzinie 6.00 . Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku w Golubiu , jednego z największych i najwspanialszych zamków w Polsce . Ta pokrzyżacka budowla wzniesiona na przełomie 13 i 14 wieku i położona na wyniosłej skarpie stanowiła w póżniejszych czasach rezydencję Anny Wazówny [ której duch ukazuje się niektórym do dziś ]. Po drugiej wojnie światowej zniszczony zamek odbudowano , obecnie ma charakter turystyczny – odbywają się tu turnieje rycerskie , konkursy krasomówcze oraz słynne bale sylwestrowe. Po drodze do Zamku oglądaliśmy kopię słynnej armaty – kolubryny , która ,,zagrała’’ w ,,Potopie ‘’, filmie J. Hoffmana . Z tarasu widokowego podziwialiśmy piękną panoramę miasta . W Zamku zwiedziliśmy wnętrza z wystawionymi ekspozycjami , m.in. wystawę etnograficzną , wystawę replik dawnej broni , widzieliśmy ,,izbę tortur ‘’ , gotycką kaplicę , ,,wnękę marzeń Anny Wazówny i loch głodowy .
Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Torunia , który powitał nas słoneczną pogodą , chociaż na niebie już zbierały się chmury . Toruń ,położony na pograniczu Kujaw i Ziemi Chełmińskiej ,a założony w 1233 roku na prawym brzegu Wisły , jest jednym z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miast polskich . Zespół Staromiejski Torunia został w 1997 roku w całości wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO . Zwiedzanie zaczęliśmy od wysłuchania historii o najstarszych w Polsce murach obronnych [ z 1246 -62 r. ]. Oglądaliśmy je , idąc w stronę Krzywej Wieży [odchylenie od pionu wynosi około 146 cm ].Ta najbardziej charakterystyczna budowla miasta to prosta 15 – metrowa baszta obronna , która była też więzieniem ,a nawet budynkiem mieszkalnym . Póżniej zwiedziliśmy najstarszy w Toruniu kościół zwany Katedrą Świętojańską , gdzie pochowane jest serce króla Jana Olbrachta ; widzieliśmy tu także dzwon ,,Tuba Dei ‘’[ drugi co do wielkości ], oraz zegar ,który odmierza czas tylko jedną wskazówką
Niestety , deszcz i burza zdecydowały o skróceniu czasu zwiedzania . Zdołaliśmy jeszcze udać się do Domu Mikołaja Kopernika , by zobaczyć pamiątki po naszym największym astronomie , wśród nich modele przyrządów astronomicznych oraz reprint rękopisu ,,De revolutionibus …’’. Pożegnaliśmy Toruń ,by już o godz . 17.30 uczestniczyć w nabożeństwie czerwcowym ,a następnie we mszy w nowej świątyni – Sanktuarium NMP , która to świątynia pozostająca w jurysdykcji oo.redemptorystów , powstała jako wotum wdzięczności za pontyfikat Ojca Św . Jana Pawła ||. Śladów naszego papieża jest tu dużo , np. dokładna replika kaplicy z Watykanu z obrazem Matki Bożej i figurą papieża w pozie klęczącej . Świątynia urzekła nas swoim imponującym wyglądem , pięknem wnętrz i malowniczym otoczeniem . Noc spędziliśmy w miejscowości Przysiek , w Ośrodku Caritas , było miło i wygodnie . Drugi dzień powitał nas deszczem , niestety… Udało nam się odwiedzić Centrum Młodzieży im. J. Popiełuszki w Górsku . Są tu organizowane szkolenia i zajęcia dla szkół aktywizujące młodzież poprzez słowo , muzykę i teatr . Kompleks jest ,,żywym pomnikiem ‘’ pamięci błogosławionego księdza , który w pażdzierniku 1984 roku tutaj w Górsku został porwany przez oficerów SB ,a następnie bestialsko zamordowany . Te okrutne okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki przypomina Krzyż stojący pośród drzew przy drodze . W dalszej części zwiedziliśmy multimedialne muzeum z wieloma ścieżkami historycznymi ,nowoczesnymi ekranami , panelami dźwiękowymi ; zgromadzono tu kompletne zbiory kazań ks . Jerzego oraz ogromną ilość zdjęć z życia i pracy kapłana . Przez chwilę odwiedziliśmy Muzeum Regionalne , które zgromadziło eksponaty rodzinne lokalnego artysty Bogdana Ziółkowskiego . Następnie , w strugach deszczu , udaliśmy się do Ciechocinka, który nieoczekiwanie powitał nas pogodą . Spacerkiem wraz z przewodnikiem przeszliśmy do tężni solankowych ,które zostały wzniesione w 19 wieku jako zespół trzech drewnianych konstrukcji wypełnionych tarniną , po której spływa solanka pompowana ze żródła z głębokości 414,58 m i wtłaczana na szczyt tężni do specjalnych korytek . Solanka przesączając się po ścianach tężni pod wpływem wiatru i słońca paruje, tworząc mikroklimat bogaty w jod , sód , chlor , brom stając się swoistym leczniczym inhalatorem . Zobaczyliśmy jeszcze zegar kwiatowy ,którego wszystkie elementy wysadzane są tysiącami różnokolorowych kwiatów. Wskazówki tego oryginalnego zegara zawsze pokazują aktualny czas . Niestety ,deszcz podjął za nas decyzję o powrocie do domu . Po drodze w Sierakowie zatrzymaliśmy się na obiad , wypiliśmy kawę i …około godz. 19 wróciliśmy
do Czyżewa .
Za rok też gdzieś pojedziemy…

 15. 12. 2016 r. SPOTKANIE WIGILIJNE

15 grudnia 2016 roku o godzinie 15 .00 spotkaliśmy się w świetlicy ZS w Czyżewie na uroczystej Wigilii . Przy stole nakrytym białym obrusem i przystrojonym gałązkami świerku obok nauczycieli emerytów zasiedli zaproszeni goście : ksiądz proboszcz naszej parafii i ksiądz wikary oraz panie dyrektorki Zespołu Szkół w Czyżewie . Spotkanie otworzył nowy prezes naszego koła – pan Robert Skłodowski , który serdecznie powitał zebranych i złożył wszystkim życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz zbliżający się Nowy Rok . Następnie ksiądz proboszcz E. Sochacki pobłogosławił opłatki :,,Niech Boża Dziecina napełni serca miłością , błogosławieństwem i pokojem , otworzy nas na miłość Chrystusa i uzdolni do obdarowywania miłością innych ‘’ .

W blasku płonącej świecy ,łamiąc się opłatkiem , składaliśmy sobie życzenia zdrowych , rodzinnych i pełnych miłości Świąt ; niech przy wigilijnym stole zasiądą wszyscy Ci , których kochamy , byśmy byli razem nie tylko w ten wigilijny czas , ale i przez cały nadchodzący rok .

Ciepłe słowa do zebranych skierowała także pani Anna Sienicka , która w imieniu całej dyrekcji życzyła wszystkim cudownych , pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia , dużo wzajemnej serdeczności , uśmiechu i życzliwości .

W tym uroczystym nastroju pragniemy przekazać serdeczne życzenia wszystkim naszym przyjaciołom , a szczególnie Dyrekcji , nauczycielom , pracownikom i uczniom Zespołu Szkół w Czyżewie .

WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU23 . 10. 2016 r.

23 pażdziernika mieliśmy przyjemność spędzić wieczór w Filharmonii Podlaskiej . Spotkaliśmy się z ,,Carmen ‘’- jedną z najpiękniejszych oper w historii muzyki . Dzieło Georges’a Bizeta należy do ścisłego kanonu operowego . Inscenizacja , którą zobaczyliśmy , pozostaje wierna zasadom wyznaczonym przez kompozytora , a jednocześnie jest bliska realiom współczesnego życia i codzienności . Spektakl zrealizowany przez Beatę Redo – Dobber pod kierownictwem muzycznym Michała Klauzy ukazuje historię namiętnych uczuć , której towarzyszy muzyka o kunsztownej i eleganckiej fakturze oraz znakomite libretto . Tematem tej czteroaktowej opery jest trudna miłość i perypetie z nią związane . Główna bohaterka o bardzo bogatej osobowości przykuwa uwagę widza , przeżywa swój miłosny dramat jak w wielkiej tragedii antycznej , poznaje swój los i przyjmuje go . W ,, arii z kartami ‘’, Carmen przeżywa całą paletę uczuć , przechodzi przez różne stany wobec losu zapowiadającego śmierć . Czuje bunt , bezradność , wreszcie zdobywa się na odwagę , by spojrzeć śmierci w oczy . Carmen to archetyp kobiety niezależnej i wyzwolonej , to femme fatale . Jest kobietą skrywającą tajemnicę , jej życie determinują miłość , zazdrość , ból i śmierć . Zaprezentowane na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej arcydzieło Bizeta dostarczyło nam niezapomnianych wzruszeń .

22 września 2016 roku
 
Tego dnia odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze kończące kadencję zarządu koła nauczycieli – emerytów . Prezes koła , pani Halina Lipińska powitała wszystkich zebranych i przejęła przewodniczenie obradom . Swoje wystąpienie zaczęła od podziękowań wszystkim , którzy wspierali pracę zarządu . Na początku zwróciła się do Dyrekcji Zespołu Szkół dziękując za gościnność , wspólne Wigilie i zaproszenia na uroczystości szkolne . Szczególne podziękowania zostały skierowane do pana Radosława Sienickiego za prowadzenie naszej strony internetowej , pomoc w zorganizowaniu kursu komputerowego , a także złożenie pamiątkowego albumu dokumentującego naszą pracę . Podziękowania popłynęły również do pani Iwony Suchodolskiej za pomoc w organizacji wycieczek oraz pań kucharek za kulinarną organizację naszych spotkań.W imieniu zarządu pani Halina podziękowała wszystkim koleżankom i kolegom za udział w naszych imprezach ,wsparcie dobrym słowem ,tworzenie miłej atmosfery .
Następnie głos zabrała pani dyrektor Anna Sienicka ,która w ciepłych słowach podsumowała współpracę z kołem i zaprosiła wszystkich na zbliżające się Święto Nauczyciela .
W dalszej kolejności pani Teresa Rozworowska przedstawiła sprawozdanie finansowe. Nauczyciele – emeryci wyrazili chęć , aby pieniądze z funduszu socjalnego przekazywane były przelewem na ich osobiste konta .
Sprawozdanie z pracy za ubiegłą kadencję przedstawiła pani H . Lipińska . Ujęła w nim następujące zagadnienia :
IMPREZY KULTURALNE : zorganizowano wyjazdy na następujące występy : koncert muzyki operetkowej ,,Świat Musicalu ‘’ , ,,Upiór w operze ‘’ i ,, Skrzypek na dachu ‘’ w Filharmonii Podlaskiej , w teatrach warszawskich obejrzeliśmy komedie : ,, Klimakterium ‘’ w Capitolu i ,, Fredro dla dorosłych ‘’ w Teatrze 6 piętro . Przy okazji wizyt w teatrach zwiedziliśmy Zamek Królewski i Stare Miasto , Wilanów i Świątynię opatrzności Bożej .
WYCIECZKI HISTORYCZNO - KRAJOZNAWCZE : zwiedziliśmy Kozłówkę , Nałęczów , Kazimierz Dolny i panoramę z pokładu statku wycieczkowego w Kazimierzu 2013.Odbyliśmy także 2- dniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim – przez Kórnik , Poznań , Lednicę z Muzeum Pierwszych Piastów , Gniezno , Biskupin .
SPOTKANIA – wspólne Wigilie z dyrekcją szkoły i miejscowymi kapłanami , imprezy jesienne przy ognisku , spotkania karnawałowe , uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela . W czerwcu 2013 roku prowadziliśmy zajęcia w GOK-u dla chętnych uczniów organizując Odpoczynek , Zabawę i Naukę . Wiosną 2016 roku przy pomocy p . R. Sienickiego i p. A . Rzymskiej zorganizowaliśmy kurs obsługi komputera .

W drugiej części zebrania odbyły się wybory nowego zarządu . Zebrani wyrazili chęć , by obecny zarząd pracował w następnej kadencji . Jednak życzenie to nie mogło być spełnione , ponieważ pani Halina zmieniła miejsce zamieszkania ,tym samym musiała zrezygnować z tej propozycji , dziękując jednak kolegom za zaufanie i pozytywną ocenę naszej pracy .
Wybory wyłoniły nowy zarząd w składzie :
Robert Skłodowski – prezes koła ,
oraz członkowie : Irena Kondratowicz , Teresa Rozworowska , Hanna Steć i Elżbieta Szyl. Honorowym członkiem została Halina Lipińska , która zgodziła się dalej służyć nam swoją pomocą . Pan Robert Skłodowski podziękował wszystkim za okazane mu zaufanie i zobowiązał się do dobrej pracy na rzecz naszej społeczności .
Nowemu zarządowi gratulujemy i życzymy sukcesów !
Spotkanie zakończyło się miłym akcentem . Pani Jadwiga Pakieła w imieniu wszystkich zebranych podziękowała zarządowi za owocną pracę. Wyrazem wdzięczności były kwiaty , które złożyła na ręce byłej już pani prezes - kol . Haliny Lipińskiej .
HALINKO , dziękujemy CI za pięcioletnią pracę dla wspólnego ,,emeryckiego ‘’ dobra , za osobisty wysiłek włożony w tę naszą społeczną działalność , za kreatywność w budzeniu naszej aktywności , za życzliwość i tworzenie w naszym kole słonecznej aury , za serdeczny uśmiech i pogodę ducha . Liczymy , że nadal będziesz nas wspierać swoją dobrą energią i pomysłami ,a nasza współpraca będzie dalej się rozwijać .


WYCIECZKA DO WARSZAWY 2016 r.
16 kwietnia 2016 roku , w sobotę , odbyła się wycieczka do Warszawy .
Z Czyżewa wyjechaliśmy o godz . 8.30 w gronie 28 osób i udaliśmy się do Wilanowa , ponieważ pierwszym punktem podróży było zwiedzanie pałacu i parku w Wilanowie .Ta letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego – a w latach 1720 – 1945 wspaniała rezydencja polskich rodów magnackich - stanowi dziś jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku . Nie zniszczony , lecz zdewastowany i ograbiony przez hitlerowców w czasie II wojny światowej przeszedł pałac w styczniu 1945 roku na własność państwa jako Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie .
Na dziedziniec zamkowy weszliśmy przez kamienną bramę z czasów króla Sobieskiego i szeroką aleją widokową , wzdłuż której ustawiono białe ławeczki , doszliśmy do pałacu mającego kształt prostokątnej podkowy . Towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda i odurzający zapach kwitnących , różnokolorowych hiacyntów . Nasz zachwyt wywołały dwie kwitnące magnolie . Na tle monumentalnej bryły pałacu obsypane delikatnym kwieciem dwa rozłożyste drzewa przyciągały zwiedzających swym ,, królewskim , majestatycznym ‘’ wyglądem .
Po wnętrzach pałacowych oprowadzał nas przewodnik – edukator , zwracając naszą uwagę na walory historyczne i artystyczne zbiorów , a także ich symbolikę . Zobaczyliśmy Pokój Wielki Karmazynowy , Antykamerę Królowej i Sypialnię Króla oraz Wielką Salę Stołową Augusta II . Zainteresowała nas także Galeria Portretu Polskiego , którą uzupełniają wizerunki różnych osobistości utrwalone w medalach , ceramice i rzeżbie ,jak również elementy uzbrojenia i stroju .
Następnie udaliśmy się do parku , którego najstarsza część ma charakter barokowego ogrodu włoskiego . Napis nad bramą prowadzącą do parku wyraża myśl zapożyczoną z satyr Horacego – doradza wchodzącym miłe zapomnienie o pełnym trosk życiu . Podziwialiśmy geometryczny - XVII wieczny – układ trawników i dekoracyjnych bukszpanowych parterów , jednak park nie olśnił nas swoją urodą , nie ukazał się nam w całej swojej krasie , gdyż rośliny jeszcze nie obudziły się z zimowego snu .
Będąc w Wilanowie , nie mogliśmy nie zajechać na teren budowy Świątyni Opatrzności Bożej . O postępie prac w Świątyni opowiedziała nam przewodniczka i oprowadziła nas po dostępnych dla zwiedzających pomieszczeniach . Najważniejszym w tej chwili miejscem jest tu Panteon Wielkich Polaków , w którym naczelne miejsce zajmują relikwie ośmiu świętych i błogosławionych , m. in. Relikwie ks. Jerzego Popiełuszko i Świętego Jana Pawła II . Podobnie jak w innych historycznych miejscach , tak i w tej Świątyni znajdują się grobowce osób wybitnych , których świadectwo życia zapisało się głęboko w historii naszego kraju . W ten sposób Panteon staje się wyjątkową pamiątką dla przyszłych pokoleń . Obecnie swoje miejsce spoczynku znalazły tu takie Osoby jak , m.in. poeta ks. Jan Twardowski , kapelan Rodzin Katyńskich – ks. Zdzisław Peszkowski , a także tragicznie zmarli w katastrofie smoleńskiej , m. in. ostatni prezydent na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski . W tej części świątyni umieszczono także tablicę z nazwiskami wszystkich osób , które zginęły w 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem .
Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w teatrze . Tym razem wybraliśmy Teatr 6 Piętro i graną tu sztukę ,,Fredro dla Dorosłych – Mężów i Żon ‘’. Komedia według Fredry świetnie odnajduje się w naszym skomputeryzowanym XXI wieku , którego mieszkańcy coraz rzadziej pytają , czy miłość i małżeństwo mogą iść w parze ? Sztuka w teatrze 6 Piętro pozostaje pikantną , lecz ironiczną gorzką komedią o życiu miłosnym współczesnych mężów i żon , opowiadaną z żywiołowym humorem o zdradzających i zdradzanych mężach i żonach i ich kochankach . Rymowanym wierszem i zgrabną polszczyzną rozbrzmiewa w sztuce kwartet doskonale grających aktorów –Michał Żebrowski jako Hrabia Wacław , Jolanta Fraszyńska - jego zona Elwira , Alfreda – ,, przyjaciela ‘’ domu zagrał Konrad Darocha , a pokojówkę Justysię – Joanna Liszowska .Aktorzy mówią językiem Fredry , jednak stanowi on tylko historyczny kostium dla spraw współczesnych…Pan Hrabia w dresie , czy Justysia w dżinsach to nasi dobrzy znajomi … ponad przestrzenią i czasem .
Wróciliśmy szczęśliwie do swoich domów i …jeszcze raz przekonaliśmy się , że każdy wyjazd wnosi w nasze życie pozytywne emocje .
 KURS KOMPUTEROWY
W marcu i kwietniu 2016 roku odbył się kilkugodzinny , bezpłatny kurs komputerowy zorganizowany przez zarząd koła . Mogli w nim wziąć udział wszyscy ci nauczyciele emeryci ,którzy chcieliby poznać tajniki obsługi komputera . Zwróciliśmy się do dyrekcji Zespołu Szkół o udostępnienie sali informatycznej i poprowadzenie zajęć . Pierwsze zajęcia przeprowadził dyrektor szkoły , Pan R. Sienicki , któremu bardzo dziękujemy .Wszyscy wiemy , że komputery zagościły w naszym życiu na dobre , więc , aby dobrze wykorzystać ich możliwości , należy pogłębiać swoją wiedzę z zakresie nowoczesnej technologii .
Na co dzień możemy wykorzystywać komputer do redagowania pism urzędowych {podań , wniosków … } ,na komputerze możemy oglądać zdjęcia , przesyłać je , słuchać muzyki , oglądać filmy . Jednak dopiero podłączenie komputera do sieci Internetu otwiera mnóstwo nowych możliwości . Internet ułatwi nam komunikację z bliskimi , pozwoli poznać nowych znajomych i zdobywać potrzebne na co dzień informacje .
Na zajęciach podjęliśmy następujące zagadnienia :
1 . Korzystanie z Internetu : rodzaje stron internetowych , portale i serwisy internetowe , wyszukiwanie informacji .
2 . Tworzenie dokumentów : zapisywanie i otwieranie dokumentów , podstawowe operacje na tekście .
3 . E- Mail : tworzenie adresu e-mailowego , zakładanie skrzynki poczty elektronicznej , wysyłanie i odbieranie e-maili .
4 . Rachunki przez komputer : zlecenia bankowe realizowane przez Internet { jak dokonywać przelewów i płatności …} .
5 . Słowniczek ikonek , przydatne skróty klawiaturowe .
Większość zajęć poprowadziła Pani Alina Rzymska – nauczycielka Szkoły Podstawowej w Czyżewie .Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Alinie ,która poświęcając swój wolny czas , zechciała podzielić się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami w zakresie obsługi komputera . Zajęcia prowadziła nie tylko sumiennie , ale też niezwykle ciekawie . Na każde zajęcia przygotowywała wszystkim kursantom ,,ściągi” , by mogli ćwiczyć w domu, przekazała proste wskazówki , odpowiedziała na każde pytanie . Dziękujemy Pani Alinie , że zechciała być naszym przewodnikiem po świecie Internetu .
 


 

 


Spotkanie karnawałowe
1 lutego 2016 roku nauczyciele emeryci spotkali się w Sali GOK-u w Czyżewie , by wspólnie spędzić czas karnawałowych ostatków . Zakończenie karnawału zawsze należy uczcić czymś słodkim – w ostatki nikt nie liczy kalorii – więc częstowaliśmy się słodkimi wypiekami . Najlepsze były pączki – palce lizać !
W miłym gronie – przy kawie i herbacie –zostały też omówione bieżące sprawy . Kol. Teresa Rozworowska przypomniała o składaniu w terminie wniosków i PITów Kol . Hanna Steć i Halina Lipińska przedstawiły ofertę majowej wycieczki . Podjęto decyzję o wyjeździe jednodniowym do Warszawy , w połączeniu z wizytą w teatrze . Termin wyjazdu zostanie podany w późniejszym terminie .
 
16 grudnia 2015 r.

Święta Bożego Narodzenia to czas sprzyjający spotkaniom z rodziną , przyjaciółmi , znajomymi , to czas ,kiedy staramy się być blisko siebie . Nauczyciele emeryci , kultywując tradycję, spotkali się w świetlicy szkolnej 16 grudnia 2015 r. ,by zasiąść przy stole wigilijnym , przełamać się opłatkiem i wspólnie przy choince śpiewać kolędy . Chcieliśmy w ten sposób podkreślić naszą wspólnotę , okazać sobie serdeczność i sympatię. Zebranych przy pięknie nakrytym stole powitała prezes naszego koła , kol . Halina Lipińska , która złożyła wszystkim zebranym świąteczne i noworoczne życzenia : ,,Niech czas Bożego Narodzenia upłynie nam w prawdziwie rodzinnej atmosferze , a wszystkie dni Nowego 2016 Roku będą pełne spokoju , dobrego samopoczucia i zdrowia , byśmy byli pomocni naszym bliskim , sąsiadom , przyjaciołom i znajomym , by spełniły się nasze marzenia , byśmy z powodzeniem realizowali wszystkie plany i zamierzenia. Wyjątkową i magiczną moc wigilijnego wieczoru podkreślała obecność gości – księdza dziekana Eugeniusza Sochackiego oraz pań dyrektorek – Anny Sienickiej i Doroty Jadczak, którzy złożyli życzenia na Święta i Nowy Rok .

„To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku".

 
 


Dzień Nauczyciela


15 października 2015r. nauczyciele emeryci wzięli udział w uroczystości Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej przez Zespół Szkół w Czyżewie.

Święto Pracowników Oświaty połączono ze Świętem Patrona Gimnazjum – Postacią Jana Pawła II . Obie te uroczystości łączą się pięknie ze sobą, co podkreśliły słowa Ojca Świętego, stanowiące motto tego Dnia; ,, Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli ‘’. To ,, bogactwo narodu ‘’ tworzą przecież nauczyciele w swojej niełatwej ale pięknej służbie pedagogicznej, to oni starają się, by młode pokolenie wchodzące w życie miało możliwość nie tylko zdobywania potrzebnej wiedzy, lecz także szansę rozwijania i umacniania w sobie zdolności rozróżniania dobra od zła. Tak pięknie łączy się nauczanie Ojca Świętego z istotą oświaty.
Podniosły nastrój uroczystości podkreślały : obecność sztandaru szkoły, ślubowanie klas pierwszych gimnazjum , montaż słowno-muzyczny , a także wazon jesiennych kwiatów.
Miłym akcentem były życzenia , które złożyły- Pani dyrektor A. Sienicka, Pani burmistrz A. Bogucka oraz przedstawicielka Rady Rodziców Pani A. Podbielska. Ciepłe życzenia przesłał też Pan Jacek Bogucki- poseł na sejm. Wszyscy zostali obdarowani pięknymi różami. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w świetlicy szkolnej i miłą rozmową.

Nauczycielom i Wychowawcom życzymy satysfakcji z codziennych, jakże trudnych i odpowiedzialnych zadań w pracy z dziećmi i młodzieżą ; Rodzicom - radości z sukcesów Waszych dzieci ; Uczniom – aby szkoła była dla Was bezpiecznym i przyjaznym miejscem , w którym dzieją się ciekawe i pouczające zdarzenia. 
 


WYCIECZKA DO WARSZAWY

28 września 2015 r. odbyła się wycieczka do Warszawy , w której wzięli udział nauczyciele emeryci i kilkoro ich znajomych . Zgodnie z zaplanowanym przebiegiem wyjazdu , najpierw zwiedziliśmy Zamek Królewski.
Przewodnik w ciekawy sposób przybliżył nam historię Zamku , którego początki sięgają 14 wieku . Wspaniały obiekt był rezydencją królewską i miejscem obrad sejmu . Mimo iż we wrześniu 1939 roku został zbombardowany , a w sierpniu 1944 roku wysadzony w powietrze , dziś błyszczy dawnym blaskiem i stanowi dumę Polaków .Zwiedziliśmy historyczne wnętrza , w których podziwialiśmy zgromadzone eksponaty świadczące o naszej bogatej historii .W Sali Rycerskiej , która stanowi swego rodzaju panteon narodowy , podziwialiśmy obrazy Baccarellego , a także popiersia mężów stanu , pisarzy i uczonych . W Sali Tronowej – tron królewski i zaplecek z haftowanymi srebrną nicią 86 orłami ; w Pokoju Canaletta – 22 obrazy z widokami dawnej Warszawy . W Sali Senatorsk