Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów

W CZYŻEWIE

Aktualności

14.06.2019

Zlot Przyjaźni Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Hufca Nadnarwiańskiego w CzyżewieDoroczne spotkanie zlotowe zgromadziło ponad 100 uczestników, w tym: 
4 Zambrowską Gromadę Zuchową „Leśne Skrzaty” z dh. Elżbietą Glińską;
1 Drużynę Harcerską „Zawisza” im. „Szarych Szeregów” w Wysokiem Mazowieckiem z druhnami Agnieszką Faszczewską i Izabelą Wasilewską;
14 Drużynę Harcerską w Rosochatem Kościelnym z dh. Małgorzatą Gołaszewską Zarębą; 
3 Drużynę Harcerską im. „Szarych Szeregów” w Czyżewie z dh. Anną Walaszek;
6 Drużynę Harcerzy Starszych im. „Sybiraków” w Czyżewie z dh. Jolantą Wajszczyk;
32 Łomżyńską Drużynę Harcerską „Lekkie Stopy” im. „Tadeusza Zawadzkiego” wraz z      komendantem Hufca Nadnarwiańskiego dh. Wiesławem Domańskim.
Nie zabrakło też instruktorów emerytów i po raz pierwszy niezorganizowanych uczniów ze Szkoły Podstawowej w Czyżewie. Tegoroczny zlot miał na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do działalności w szeregach organizacji harcerskiej. Jednocześnie harcerze czyżewscy pragnęli pokazać gościom bogactwo zabytków swojego rodzinnego miasta. 
Zlot rozpoczął się, zgodnie z ceremoniałem, apelem rozpoczynającym i meldowaniem drużyn. Po rozpaleniu świeczkowiska komendant hufca krótko, ale przekonująco zachęcił licznie zgromadzonych niezrzeszonych, aby wstępowali w szeregi harcerskie. Także dh. Halina Lipińska, wygłaszając gawędę, namawiała do działania w harcerstwie opisując tradycje i idee ZHP, obrzędowość i harcerskie obyczaje bazujące na braterstwie i przyjaźni. Na przykładach obyczajów harcerskich ukazywała radosną atmosferę towarzyszącą harcerskiej braci. Wspólne pląsy wciągnęły wszystkich w rytm taneczny i wprowadziły w radosny nastrój towarzyszący uczestnikom do końca spotkania zlotowego. Później wszystkich połączyła „Iskierka”. Panujące upały nie przeszkodziły ani zmaganiom sportowym, ani biegowi patrolowemu następnego dnia. 
Późnym wieczorem wszyscy wybrali się na spacer, także zuchy przygotowane już do snu (w pidżamach).  Zalew z kolorową fontanną, kumkaniem żab, zabytkowy park i atmosfera nocy tworzyły tajemniczy nastrój, który spotęgowała niespodzianka nocnej wyprawy. Ciemności rozświetlił ogień, na który trzy druhny złożyły Przyrzeczenie Harcerskie odebrane przez dh. H. Lipińską. Tę ważną chwilę w życiu harcerskim bohaterek uczciły zuchy z Zambrowa, które przy wsparciu harcerzy, dały głośny koncert z bogatym repertuarem. Po spacerze harcerze obejrzeli film o zabytkach Czyżewa. Potem bawili się na dyskotece do białego rana. Następnego dnia, podczas biegu patrolowego, zuchy i harcerze poznawali zabytki Czyżewa. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wieża ciśnień oraz dyspozytornia PKP na dworcu kolejowym, gdzie dyżurny kieruje ruchem pociągów. 
Ponieważ wszystkie zlotowe zadania były wykonane na „6” wszyscy uczestnicy otrzymali medale oraz ochłodzili się lodami.  Po apelu kończącym Zlot Przyjaźni nastąpiło serdeczne zbiorowe i indywidualne pożegnanie z życzeniami „Do zobaczenia za rok”.