Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów

W CZYŻEWIE

Biblioteka szkolna

Godzin pracy biblioteki od dnia 1 czerwca 2020 r.

PONIEDZIAŁEK

8.30 -11.30

WTOREK

8.30 -11.30

ŚRODA

8.30 -11.30

CZWARTEK

8.30 -11.30

PIĄTEK

8.30 -11.30Szanowni Rodzice!
 
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków jednak chciałabym zachęcić Państwa do czytania dzieciom.
 
Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania. 
 
Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
 
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.
 
Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie.
 
Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. 
 
Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.
 
Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
 
Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.
 
Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                  Marzena Kulesza
 

Poradnik dla rodzicówCzym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.
 
Inf. 30.03.2020

Marzena Kulesza
Nauczyciel bibliotekarz


Z powodu zamknięcia biblioteki szkolnej dostęp do książek jest utrudniony. Czytanie lektur jest jednak możliwe dzięki bibliotece cyfrowej. Jedną z takich bibliotek są Wolne Lektury. Wolne Lektury to podstawowe źródło lektur szkolnych  w formie cyfrowej dla całego systemu edukacji. Jest to znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur.  Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Można czytać w kilku formatach, między innymi PDF, wiele utworów ma także wersję w formie audiobooków/ do odsłuchania/.
TEKSTY PODKREŚLONE MOŻNA CZYTAĆ ONLINE NA STRONIE https://wolnelektury.pl
Lista lektur obowiązkowych na egzamin klas  ósmych:
1. Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
2. Aleksander Fredro „Zemsta”
3. Jan Kochanowski wybór fraszek, pieśni i trenów w tym tren I,V, VII, VIII
4. Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
5. Ignacy Krasicki „Żona modna”
6. Adam Mickiewicz „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Dziady cz. II”, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”, „Pan Tadeusz”
7. Antoine de Saint- Exupery „Mały Książę”
8. Henryk Sienkiewicz „Qvo vadis”, „Latarnik”
9. Juliusz Słowacki „Balladyna”
10. Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”
11. Sławomir Mrożek „Artysta”
12. Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” / fragmenty/, „Tędy i owędy” / wybrany reportaż/
Przydatne linki:
https://Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. 
https://polona.pl/
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
https://www.empik.com/czas-w-domu
EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
https://ninateka.pl/
platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.
https://www.radiozet.pl/Podroze/Wirtualne-zwiedzanie.-10-muzeow-ktore-warto-zwiedzic-online
Wirtualne spacery po wystawach. 10 muzeów, które warto zwiedzić online .

W razie pytań prosze o kontakt:
marzenakulesz2@wp.pl
Marzena Kulesza
Nauczyciel bibliotekarz